T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Ortaköy Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Ortaköy Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

DİZ AĞRISI

Güncelleme Tarihi: 29/11/2019


                                                                                        DİZ AĞRISI
 
Erişkin hastalarda en sık diz ağrısı nedenlerinin başında diz ekleminin aşınması sonucu oluşan osteoartrit,yani gonartroz (kireçlenme) gelmektedir.Bu hastalıkta diz içerisindeki tüm elemanlarda (özellikle menisküs ve kıkırdak) bir aşınma tablosu oluşmaktadır.
 


Belirtiler

Genellikle ilk başlayan belirti ağrıdır ve zamanla artış gösterir.Eklemde sertlik,şişme,kilitlenme,eklemden ses gelmesi gibi şikayetler görülebilir.Diz eklem hareketleri sırasında hastalara ağrı verebilir.Merdiven inip çıkma,yere çömelme,uzun yürüyüşler ağrıyı en çok arttıran hareketler arasındadır.
Tanı koymak için 2 yönlü röntgen görüntülemesi genelde yeterlidir.
Erken evrelerde kilo verme,hafif derecede yaşam tarzı değişiklikleri,diz çevresi elemanları kuvvetlendirecek egzersizler,yük dağılımını azaltmak için baston veya değnek kullanımı,ilaç tedavileri ilk seçenek olarak kullanılmaktadır.Yine ağızdan kıkırdak kuvvetlendirici ajanlar kullanımı,fizik tedavi uygulamaları ,eklem içi enjeksiyonlar erken evrelerde tedavi amaçlı kullanılmaktadır.Bu tedavilerden fayda görmeyen ileri evrede kireçlenmesi olan hastalarda protez uygulamaları önerilir.


Hyalüronik Asit

Kireçlenmenin neden olduğu ağrının belli bir süre azalmasına yardımcı olur ve böylece hastanın hayat kalitesini arttırabilir. Hyalüronik asit enjeksiyon tedavisi protez ameliyatı seçeneğini ortadan kaldıracak nitelikte güçlü bir yöntem değildir,ancak ameliyata giden süreci uzatabilen etkiye sahiptir.Eklemde eksilen hyalüronik asidin yerine konulmasıyla eklem kayganlığını sağlamak ve kıkırdağın dayanıklılığını artırmak esas hedeftir.

HASTANEMİZDE EKLEM İÇİ HYALÜRONİK ASİT ENJEKSİYON TEDAVİSİ ORTOPEDİ UZMANI OP.DR. GÖZDE KAT TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.